İŞİ UZMANINA BIRAKIN
Ferit Kemal Yalçın

Ferit Kemal Yalçın

İŞİ UZMANINA BIRAKIN

12 Temmuz 2019 - 16:01

 

Herkese merhabalar, köşe yazımıza başlamadan önce kısaca kendimden bahsedeyim. Ferit Kemal Yalçın, 39 yaşında, 2 çocuk babası ve meslek olarak gayrimenkul danışmanlığı ve yöneticilik yapmaktayım.

Sektörlerdeki en büyük sıkıntı insanlar anlasa da anlamasa her sektöre balıklama dalıyoruz. Demem o ki benim ilgilendiğim sektörde eğitimli, eğitimsiz, berber, bakkal, manav bu işi anlamadan bu sektörde yer almaya işlem yapmaya çalışıyorlar.

Tabiki rızık Allahtan ama bildiği işi yapmak ve bu işlerde kafa ve gırtlak patlatmak gerekiyor. Basit bir sektör gibi görünse de zor bir sektör ve güven faktörü çok önemli. Şimdi görüştüğümüz insanlarda genelde emlak sektörüne güvenin çok az olduğu ve bizim için ne yaptınız da bu ücretleri istiyorsunuz cümleleri ile karşılaşıyoruz. Aslında gayrimenkul danışmanlarının bu işi prensipli doğru etik kurallar çerçevesinde yaptığında hizmet bedellerini alabilecekleri kanısındayım.

Önemli olan hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin iyi, doğru, etik ve güven ile işler yapılmalı. Konu sadece yaptığın işte hizmet bedeli veya yaptığın işin ücretini almak değil, hizmet vermek doğru fiyattan doğru portföyler veya doğru işi yapıp uzmanlık alanına göre çalışmak gerekiyor.

Daha önceden cep telefonculuğu vardı, birisi açtı sektörü gördü hemen yanına anlasa da anlamasa da yenileri geldi belli bir süreden sonra mantar gibi her yerde türedi, şimdilerde artık biraz elendi sektördeki insanlar.

Sonrasında çiğ köfte işi de aynı şekilde hemen hemen herkes bu işleri denedi. Sonuç olarak bu işleri severek ve uzmanlığı olarak yapanların hepsi başarılı oldular. Ne yaparsak yapalım severek ve yüzde yüz efor sarfederek yapmak ve yaptığımız işe kanalize olmak gerekiyor.

Unutmayalım bir koltukta iki karpuz taşınmaz.

Çok sevdiğim, takdir ettiğim rahmetli Sakıp Sabancı’nın bir sözünü paylaşmak istiyorum ‘’Hiçbir işi “Kıyısından Köşesinden Tutmayın”. Yapacağınız iş ne ise, küçümsemeden ona sahip çıkın.’’

Hangi işi yaparsak yapalım sadece para kazanmak için değil bütüne hizmet etmek, insanların değerlerine saygı göstererek, faydalanabilecekleri, güzel doğru işler çıkarmak gerekiyor. Daha sonrasında başarı ve kazanç fazlası ile geliyor.

İş yapacağınızda o iş de uzmanlaşmış, efor sarf etmiş, kafa yormuş insanlardan destek almak o işi doğru yapanlar ile çalışmak çok önemli. Nasıl ki avukata ihtiyacımız olduğunda avukat ile doktora ihtiyacımız olduğunda doktora, elektrik-sucuya ihtiyacımız olduğunda o meslek erbabına bırakıp medet umuyorsak bizim sektörümüz ile ilgili de işi bu sektörde çalışmış tecrübeli eğitimli gayrimenkul danışmanları ile çalışmalıyız.

İşi Uzmanına Bırakın

 

 

 

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar